Lev

10. března 2011 v 10:05 | blkata |  Vědomosti o zvířatech
Lev je často nazýván králem zvířat. Je však velmi líný, protože víc než 20 hodin za den spí, odpočívá nebo tráví. Je to jediná kočkovitá šelma, která žije a loví ve skupině. Je také jedinou šelmou s jednotnou barvou srsti. Na obranu svého teritoria o velikosti 8 až 20 km2 samec vydává řev, který se rozléhá do vzdálenosti více než 10 km. Lvice se starají o mládata a chodí na lov. Na lov se vydávají ve skupině, ke kořisti se přiblíží na co nejkratší vzdálenost a pak zaútočí. Lvíčata tráví první tři měsíce s matkou mimo skupinu. Kolem 2 až 3 let mladým samcům začíná růst hříva a ve skupině se pohybují v doprovodu dominantního lva. Kolem 5. roku se pokoušejí připojit k volné tlupě samic.

ZAŘAZENÍ: Řád: Šelmy - Čeled: Kočkovití.
VELIKOST A HMOTNOST: Samec měří asi 2,7 m na délku ( z toho 90 cm činí ocas ). Samice je menší. Váha se pohybuje od 200 do 250 kg.
DÉLKA ŽIVOTA: V přírodě žije asi 15 let, v zajetí 30 let.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
POHLAVNÍ DOSPĚLOST: Kolem 2 let.
PÁŘENÍ: Probíhá každý rok.
BŘEZOST: Asi 110 dní.
VRH: 2 až 5 lvíčat. Lvice má mládata jednou za dva roky.
ZPŮSOB ŽIVOTA:
POTRAVA: Masožravec. Živí se hlodavci,zajíci, pakoni, zebrami, antilopami, žirafami, někdy i zdechlinami. Dokáže spolykat až 30 kg masa během jednoho jídla.
NEPŘÁTELÉ: Jediným zvířetem v savaně, před kterým má respekt, je slon.
SPOLEČENSTVÍ: Je to společenské zvíře, žije ve skupině asi dvaceti jedinců podvelením staré samice nebo jednoho až tří samců. Skupina má své území a každého nezvaného samce z něj vyhodí. Mladí samci se shlukují do vlastních skupin.
OCHRANA: Lvi byli odjakživa loveni člověkem. Dnes se nacházejí hlavně v rezervacích. Je to ohrožený druh, hlavně lev indický, jehož množství se odhaduje na pouhých 240 kusů.
OSTATNÍ:
RYCHLOST: Umí běhat rychlostí 65 km/h, ale pouze na vzdálenost 100 až 200 m.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 šilda šilda | 11. března 2014 v 10:02 | Reagovat

:-!  :-x  :-D  8-O  8-)  :D  [:tired:]  O_O  [:tired:]  :-!  :-!  :-!  :-!  :-?  8-)  :-?  :-xwuehrhrkjrl.qhrrthz  lol

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.